50 lat działalności ORWAK

50 LAT - HISTORIA ORWAK

Tegoroczna 50. rocznica działalności Orwak to znaczący kamień milowy i inspiracja na przyszłość! Nadszedł czas, aby wspomnieć o wydarzeniach w historii firmy, które doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj. Ważne również, by spojrzeć na przyszłe doświadczenia i trendy oraz wyzwania i możliwości oraz przewidzieć kolejne innowacje, projekty i rozwiązania na nadchodzące dziesięciolecia. 50 lat to długi czas oraz ciągły rozwój na wielu etapach życia.

Nie chodzi jedynie o bycie firmą, podmiotem prawnym, miejscem konstruowania, produkcji i sprzedaży - chodzi o istotę bytu i człowieka. Sercem i duszą Orwaka są - i zawsze byli - oddani ludzie, którzy na różne sposoby wnoszą swój wkład - wiedzę i zaangażowanie! Jednym z nich był założyciel Olof Robert Wilhelm Åkerberg, którego pomysłem było stworzenie nazwy firmy  przy użyciu własnych inicjałów (K = Komprimatorer „compactors”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orwak tworzą pracownicy, ale również partnerzy w zewnętrznych firmach sprzedażowych i usługowych. Wszyscy są oddani reprezentowaniu firmy, wprowadzaniu zmian w świecie recyklingu i codziennym życiu naszych klientów, a przede wszystkim pracy nad ciągłym rozwojem i ulepszaniem.

Czas płynie. To długi łańcuch wykuty z cennych ogniw, na przestrzeni ponad pół wieku. Niektórzy budowali Orwak od początku i dawno już odeszli, inni pracują dla nas od dziesięcioleci, a jeszcze inni dopiero rozpoczynają z nami swoją podróż. Razem jesteśmy silni i czynimy Orwak najlepszym z możliwych! Przyłącz się do podróży dookoła świata przez pięć dekad:

 

ZRODZONY ZE SZCZEREGO PRAGNIENIA, BY UCZYNIĆ RÓŻNICĘ

Wszystko zaczęło się w 1971 roku w małym miasteczku Sävsjö w Szwecji. Miejsce to znajduje się na wsi, otoczonej rozległymi lasami, w regionie o długiej tradycji przemysłowej i duchu przedsiębiorczości. To środowisko, które krzewi dobre wartości i zachęca do innowacji. Gospodarka odpadami to duże wyzwanie, a w latach 70-tych chodziło przede wszystkim o wydajność, czystość i redukcję objętości. To tam, ze szczerego pragnienia polepszenia sytuacji oraz wniesienia cennego wkładu w działalność firm, zrodził się pomysł zaprojektowania pierwszej belownicy do odpadów. Zagęszczanie odpadów w komorze do plastikowego worka! Naprawdę prosty pomysł, ale wspaniały wynalazek! To uczyniło nas pionierem w branży, a wielu wiodących producentów w sektorze gospodarki odpadami postrzegało nas wówczas jako buntowników! Nasz pierwszy kompaktor do odpadów Orwak 5030 został opatentowany i z głęboką wiarą w zalety tego rozwiązania wprowadziliśmy go do restauracji, hoteli, szkół, szpitali, sklepów; do każdego miejsca, które obsługiwało określoną ilość odpadów!

 

 

Nasz zespół sprzedaży był nieustannie w trasie, z kompaktorem do odpadów na przyczepie, prezentując maszynę, by przekonać właścicieli firm do przetestowania jej we własnym biznesie. Chętni i wdzięczni za ciepłe przyjęcie oraz zachęceni sukcesem w Szwecji, wkrótce wyruszyliśmy w dalszą podróż, prezentując unikalne rozwiązanie na światowych wystawach, wprowadzając je na nowe rynki, stopniowo budując silną sieć dystrybutorów w wielu krajach. Pod koniec lat 70. w społeczeństwie pojawiły się coraz większe obawy i troska o środowisko. Skonstruowaliśmy i uruchomiliśmy zatem w 1978 roku pierwszą prasę wielokomorową, która umożliwiała sortowanie i prasowanie różnych surowców wtórnych u źródła. Koncepcja została rozwinięta w kilku nowych modelach, które dziesiątki lat później wciąż cieszą się popularnością!

 

PODRÓŻ NA ZACHÓD Z PRĘDKOŚCIĄ ŚWIATŁA

Pomyślne lata 80-te były dobrym czasem dla rozwoju nowych przedsiębiorstw, zwłaszcza w handlu detalicznym. Wszystkie one potrzebowały niezawodnych i dochodowych rozwiązań w zakresie gospodarowania odpadami. To była dekada wielkiej ekspansji! Wkroczyliśmy na nowe rynki geograficzne i podbiliśmy rynek supermarketów, zaczynając zaopatrywać sieci sklepów w tysiące maszyn. Wiatr z zachodu był silny, a wiele nowych trendów i wpływów przybyło z USA. W 1985 roku podjęliśmy odważny krok na rynku północnoamerykańskim, zakładając tam własny dział sprzedaży. Nabieraliśmy tempa. Liczyła się każda sekunda i w tym właśnie czasie narodził się Orwak 8010, najszybsza prasa na świecie z czasem cyklu wynoszącym zaledwie 10 sekund!

 

   

 

                        Pierwsze urządzenie Orwak służyło przez 45 lat lokalnej piekarni, obecnie zajmuje honorowe miejsce w recepcji siedziby Orwak w Szwecji.

 

WEJŚCIE W GLOBALNĄ ERĘ W LATACH 90.

Lata 90. to era globalizacji! Więź między krajami Europy umocniła się wraz z rozszerzeniem UE, a inne kontynenty nie były już odległymi i obcymi zakątkami świata. Oznaczało to nowe możliwości biznesowe i kolejną ekscytującą falę, na której byliśmy chętni do surfowania! Założyliśmy spółkę handlową na obiecującym nowym rynku w Polsce, a na rynek azjatycki weszliśmy poprzez nawiązanie współpracy w Japonii.

Tylko dzięki autentycznemu zainteresowaniu i wglądowi w wyzwania stojące przed klientami można zaoferować dobre rozwiązanie dostosowane do aktualnych warunków. Aby sprostać rosnącemu popytowi w latach 90-tych, rozszerzyliśmy asortyment i wprowadziliśmy pionowe prasy jednokomorowe do małych i dużych ilości odpadów. 

 

PRZODOWNICTWO NA  RYNKU PRAS W XXI WIEKU

Wraz z rosnącym zainteresowaniem recyklingiem, XXI wiek przyniósł wymagania, aby stać się dostawcą pełnego asortymentu urządzeń i sprostać wymogom związanym z przetwarzaniem odpadów na dużą skalę. Było to dla nas nowe pole do popisu, dlatego dodaliśmy do naszej oferty w pełni zautomatyzowaną brykieciarkę Brickman oraz linię pras poziomych. Aby pomóc niektórym klientom przejąć kontrolę nad ogromnymi strumieniami odpadów, opracowaliśmy wysokowydajny i wytrzymały model Brickman 2000K, zaprojektowany do pracy przez całą dobę! Nic nie daje większej satysfakcji niż dostarczenie rozwiązania, które rozwiązuje problemy klienta!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Japonia to kraj, w którym przestrzeń ma ogromne znaczenie.                            Sune Johansson: przedsiębiorca, innowator, wieloletni prezes Orwak

                 Redukcja wolumenu jest kluczowa dla gospodarki kraju.

 

XXI wiek charakteryzował się dla nas intensywną pracą w dziale R&D, a na światowych targach handlowych EuroShop 2014 w Düsseldorfie mieliśmy przyjemność zaprezentować ORWAK POWER - dynamiczną gamę pras belujących opartą na zupełnie nowej koncepcji hydraulicznej, która dosłownie wywróciła do góry nogami tradycyjną ideę zagęszczania odpadów. Są to belownice wyposażone w inteligentne funkcje. W tym samym czasie na scenę wszedł TOM i został nowym towarzyszem pracy w wielu restauracjach, sklepach szybkiej obsługi, centrach handlowych i na lotniskach, zajmując się w tych miejscach gospodarką odpadami i utrzymaniem czystości. Australia, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Chile to tylko niektóre z krajów, w których TOM czuje się jak w domu. Jest to elegancki kosz na śmieci przeznaczony do miejsc publicznych o dużym natężeniu ruchu pieszego, a dzięki efektywnemu zagęszczeniu może pomieścić ponad siedmiokrotnie większą objętość niż konwencjonalny kosz na śmieci. Klapa otwiera się automatycznie, a szczególnie w czasach COVID bezdotykowa obsługa okazała się niezmiernie ważną cechą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   Pierwszy Brickman 2000K z cichą hydrauliką w GeKås, największym sklepie dyskontowym w Skandynawii. GeKås obsługuje 5 milionów klientów
                             i poddaje recyklingowi 3000 ton kartonu rocznie. System kanałów wrzuca brykiety do kontenerów zewnętrznych o pojemności 40m3.


TOM był również pierwszym urządzeniem Orwak, które komunikuje się z użytkownikiem. Znów staliśmy się pionierem w branży, wprowadzając do oferty naszą opcjonalną usługę komunikacyjną Orwak Connect w podstawowej gamie pras pionowych. Zwiększa ona wygodę użytkownika, umożliwiając przeglądanie najnowszych aktualizacji statusu, a także cennych statystyk wytworzonych bel. W dzisiejszym cyfrowym świecie, z komunikacją M2M (maszyna-maszyna) i aplikacjami w naszych  smartfonach ułatwiającymi prawie każdą czynność w ciągu dnia, naturalne jest, że Orwak zapewnia te same funkcje prasom do belowania. Kody QR na maszynach to kolejny nowy dodatek. Kliknięcie za pomocą smartfona prowadzi do instrukcji obsługi w Twoim języku lub krótkiego filmu instruktażowego na YouTube.

 

 

Ostatnie lata to także era przejęć spółek. Aby zapewnić silną lokalną obecność na ważnych rynkach i móc również tam obsłużyć klientów, podjęliśmy strategiczną decyzję w grupie, aby przejąć firmy handlowe w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Rosji. Od 2019 roku należymy do francuskiej Grupy SULO. Połączone zasoby czynią nas silniejszymi i otwierają nowe drzwi!

 

 

 

         Seria POWER to kompaktowa konstrukcja                              Kompaktor TOM

 

PRZEMIERZONE KILOMETRY - 100 000 MASZYN NA CAŁYM ŚWIECIE

W styczniu 2019 roku byliśmy świadkami wielkiej chwili! Maszyna numer 100 000 opuściła fabrykę i nasze rodzinne miasto Sävsjö! Przez lata urządzenia Orwak podróżowały daleko i pracowały sumiennie na wszystkich siedmiu kontynentach. Niektóre instalowane są tuż obok, a inne w odległych zakątkach świata, takich jak stacja badawcza na Antarktydzie, kurorty na małych wyspach na Malediwach, platformy wiertnicze daleko na morzu, stacje narciarskie na bezdrożach w górach, a niektóre nieustannie przekraczają oceany na pokładzie statków. Niektóre pracują w domach pod słynnymi adresami, takimi jak Pałac Buckingham, Biały Dom i Statua Wolności, ale równie ważne są wszystkie inne instalacje, które ulepszają środowisko pracy i sprawiają, że gospodarowanie odpadami jest bardziej opłacalne w tysiącach małych i dużych firm na całym świecie.

 

ZAINSPIROWANI, BY BYĆ PIONIEREM INNOWACJI PRZEZ KOLEJNE 50 LAT

Po 50 latach wszystko powraca do pierwotnego, szczerego pragnienia zmiany, przyczynienia się do poprawienia środowiska poprzez ograniczenie transportu odpadów, zwiększony poziom recyklingu oraz polepszenie środowiska pracy w każdym miejscu, w którym zainstalowana jest belownica Orwak. Stawiamy na bezpieczeństwo, a naszą dewizą jest dostarczanie zaawansowanych systemów, które są zawsze bezpieczne i łatwe w użyciu. To właśnie nazywamy dzisiaj „zaawansowaną prostotą”. Jest to nasza myśl przewodnia i z wielkim entuzjazmem patrzymy w przyszłość. Tylko zmiana jest stała! Handel elektroniczny (e-commerce) znacząco odświeża mapę branży detalicznej i oferuje nowe ekscytujące możliwości biznesowe w zakresie zautomatyzowanych rozwiązań do gospodarowania odpadami na dużą skalę. A jesteśmy dopiero na początku ery cyfrowej i zaawansowanej komunikacji, które dają nam inspirację na następne 50 lat!