WYKAZ PRZEDSIĘBIORSTW
ZOBOWIĄZANYCH DO SKŁADANIA SPRAWOZDAŃ

Lista przedsiębiorców, którzy mają obowiązek składania sprawozdań w zakresie wprowadzania produktów do obrotu i gospodarki odpadami jest długa.

Przykładowe przedsiębiorstwa, które muszą składać sprawozdania to m.in. hurtownie i producenci sprzętu AGD/RTV, hurtownie motoryzacyjne (sprzedające np. opony, oleje smarowe, akumulatory, itp.), hurtownie owoców i warzyw, dealerzy samochodowi, huty szkła, producenci opakowań z papieru i tektury, producenci opakowań z metali, tworzyw sztucznych, szkła oraz drewna, sklepy i hurtownie wielobranżowe, fabryki mebli i inni.

Obowiązkowi składania sprawozdań w zakresie wprowadzania produktów do obrotu i gospodarki odpadami podlegają przedsiębiorstwa, którzy spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków.

  1. Wytwórcy odpadów prowadzący ewidencję odpadów.
  2. Prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu.
  3. Wytwórcy komunalnych osadów ściekowych.
  4. Wytwarzający opakowania.
  5. Importujący opakowania lub dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań.
  6. Eksportujący opakowania lub dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań.
  7. Wprowadzający produkty w opakowaniach.
  8. Eksportujący produkty w opakowaniach lub dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach.
  9. Organizacje odzysku opakowań.
  10. Osoby prawne reprezentujące wprowadzających produkty w opakowaniach wielomateriałowych albo środki niebezpieczne w opakowaniach, w tym środki ochrony roślin.
  11. Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny do obrotu rozliczający ustawowe obowiązki samodzielnie lub autoryzowany przedstawiciel.
  12. Organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
  13. Zbierający zużyty sprzęt.
  14. Prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu.
  15. Prowadzący działalność w zakresie recyklingu oraz prowadzący działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku zużytego sprzętu.
  16. Wprowadzający baterie lub akumulatory (przemysłowe, samochodowe, przenośne).
  17. Wprowadzający baterie przenośne lub akumulatory przenośne.
  18. Sprzedawcy detaliczny baterii lub akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych.
  19. Przedsiębiorcy zbierający zużyte baterie lub zużyte akumulatory.
  20. Prowadzący zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów.
  21. Prowadzący recykling zużytych baterii lub zużytych akumulatorów.
  22. Wprowadzający pojazd na rynek polski.
  23. Przedsiębiorcy prowadzący stację demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
  24. Przedsiębiorcy prowadzący strzępiarkę - z zasady przetwarzający odpady pochodzące z pojazdów wycofanych z eksploatacji.

W zakresie wprowadzania produktów do obrotu i gospodarki odpadami przedsiębiorcy mają wiele obowiązków sprawozdawczych, które muszą wypełnić w różnych terminach. Dla większości sprawozdań podstawowym terminem dla ich złożenia za poprzedni rok kalendarzowy jest 15 marca. Terminy złożenia poszczególnych sprawozdań różnią się jednak w zależności od prowadzonej działalności.

Podmioty na, których ciąży wymóg  prowadzenia ewidencji odpadów są jednocześnie zobowiązane do sporządzania rocznych sprawozdaniach o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.
Sprawozdania powinny być składane w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów.

W przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności przedsiębiorca sporządza i składa sprawozdania w terminie 7 dni od dnia zaprzestania wykonywania tej działalności.
Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi powinno zawierać następujące informacje: imię i nazwisko, adres zamieszkania lub nazwę i adres siedziby posiadacza odpadów. Sporządza się je na formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach (przepis obowiązuje na zasadach okresu przejściowego do czasu raportowania danych w BDO - Baza danych o odpadach).

Dokumenty sprawozdawcze należy przechowywać przez 5 lat. Termin 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, którego dotyczy sprawozdanie. Obowiązek sporządzenia sprawozdania przedawnia się po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, za który trzeba było sporządzić sprawozdanie.


Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego