HISTORIA MARKI ORWAK

Aspekty środowiskowe oraz zarządzanie jakością od zawsze stanowiły centralny punkt naszych działań. Mamy to formalnie potwierdzone certyfikatami jakości.
Certyfikat ISO 9001 określa wymagania, jakie ma spełniać system zarządzania jakością.
ISO 14001 to z kolei norma zarządzania środowiskowego. 

 

 

Spełniamy najwyższe wymagania jakości dotyczące spawania materiałów metalowych, określane ISO 3834.
Ten certyfikat jest rzadkością wśród producentów belownic.

Orwak – krótki zarys 5 dekad historii marki

I dekada: 1971+

ORWAK powstał w 1971 roku w Szwecji, w Sävsjö. Firma jako jedna z pierwszych na świecie stawiała kroki w dziedzinie rozwoju wysokiej wydajności systemów do utylizacji, aby dziś dumnie nosić miano lidera w branży gospodarki odpadami w zakresie produkcji i dystrybucji systemów do sortowania, prasowania i belowania odpadów. Od początku ideą prowadzonej działalności był wzrost wartości zbieranych materiałów recyklingowych i redukcja kosztów ich logistyki – z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, ergonomii i czystości w miejscu pracy.

W 1971 roku ORWAK opatentował rozwiązanie techniczne do prasowania i umieszczania odpadów w workach, które zastosowano w jednym z pierwszych modeli pras hydraulicznych - kompaktorze ORWAK 5030. Maszyna dzięki 3 tonowej sile nacisku pozwalała 10-krotnie zmniejszać objętość sprasowanych odpadów stałych. W 1973 roku rozpoczęto tworzenie sieci dystrybucji w Europie. Kolejne pomysły i innowacje w produkcji pras i belownic doprowadziły firmę do ​​szybkiego sukcesu międzynarodowego. Do produkcji wprowadzono modele ORWAK 5032 i ORWAK 5033, które dawały możliwość zarówno prasowania, jak i belowania. W 1978 roku zaprojektowano pierwszą dużą belownicę, w której zastosowano pionierską technikę wielu komór, tzw. Multi Chamber Baler. Przyczyniło się do wielkiego sukcesu urządzeń ORWAK na całym świecie. Urządzenia produkowane z zastosowaniem tego rozwiązania umożliwiają sprawne sortowanie i prasowanie surowców wtórnych u źródła. Od tego czasu skonstruowano wiele innych modeli pras i belownic działających wg tej idei.

II dekada: 1980+  

Lata 80-te to dekada największej ekspansji na rynku międzynarodowym. ORWAK rozpoczyna działalność na nowych rynkach geograficznych oraz staje się dostawcą do kolejnych branż, jak na przykład handlu detalicznego i hurtowego.

W latach osiemdziesiątych ORWAK dostarczył tysiące urządzeń do sieci supermarketów w Europie, w których największym powodzeniem cieszył się wielokomorowy model ORWAK 8020, z 20 tonową siłą nacisku.

W 1982 roku ORWAK uruchomił działalność w Australii, gdzie działa spółka ORWAK Solutions Pty Ltd, a w 1985 w Ameryce Północnej, gdzie działalność prowadzi spółka ORWAK USA Inc. Rok 1981 zaowocował rozpoczęciem działalności w wielu kolejnych krajach, zarówno przez sieć dystrybutorów, jak i przedstawicielstwa własne. W 1984 roku powstała spółka ORWAK USA Inc., która na kontynencie amerykańskim uruchomiła sprzedaż i serwis produktów ORWAK.

Unikatowy kompaktor ORWAK 5030 szybko znajduje zastosowanie w branży restauracyjnej i hotelowej, w której prasowane odpady trafiają do worków lub są formowane w bele. W latach 80. wyprodukowano również model ORWAK 8010 – najszybszą na świecie belownicę z 10 sekundowym cyklem produkcji beli! W 1988 oferta poszerzona została o mniejszą belownicę wielokomorową ORWAK 5070, z załadunkiem od góry i możliwością rozbudowy o dodatkowe komory, świetnie radzącą sobie z różnymi odpadami stałymi, jak papier, karton, plastik a nawet puszki aluminiowe.

W 1989 roku na rynek wprowadzono model ORWAK 4000, który doskonale spełnił potrzeby francuskich klientów, jako pierwszych, ponieważ to właśnie na tym rynku odnotowano największe zapotrzebowanie na kompaktory odpadów w koszach plastikowych.

III dekada: 1990+  

Wprowadzając pionowe prasy jednokomorowe w latach 90-tych, ORWAK rozszerzył ofertę modeli swoich urządzeń. Nowa seria pras przeznaczona była zarówno dla małych, jak i dużych ilości odpadów. Lata 90-te to również otwarcie oddziału w Polsce, gdzie sprzedaż i serwis całego asortymentu pras i belownic prowadzi ORWAK Polska Sp. z o.o.

W 1990 roku ORWAK uruchomił działalność w Japonii (ORWAK Japan K.K.), a pierwsze dostawy wyprodukowanego w 1996 roku modelu ORWAK 5070-HD rozpoczęto właśnie na rynku japońskim. W 1997 roku oferta urządzeń została poszerzona o modele ORWAK 3100 i 3600, które szybko zdobyły uznanie na rynkach. Wprowadzono również model ORWAK 4100 - kompaktor w dużych koszach plastikowych. Produkcja blach, dotychczas zamawianych u innych dostawców, została przeniesiona do własnych zakładów, co uczyniło z ORWAK kompleksowego producenta pras i belownic.

IV dekada: 2000+  

XXI wiek ORWAK powitał z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością za środowisko naturalne, wysuwając się na czołową pozycję lidera nastawionego na ciągłe doskonalenie, szukanie innowacji i rozwój techniczny. Aby sprostać wymaganiom gospodarki odpadami na dużą skalę, ORWAK wprowadził do oferty w pełni zautomatyzowane brykieciarki Brickman.

W 2001 roku utworzono ORWAK Group, po połączeniu ze spółkami Presona i Morinders, zaś w latach 2001-2002 uruchomiono produkcję pras i belownic poziomych.

W 2003 roku, na targach w Kolonii, ORWAK odsłonił najnowszy model 3300 – belownicę o wysokości 198 cm, z atrakcyjnym wyglądem i łatwą obsługą. Na rynek wprowadzono linię urządzeń „Little Elephant” – bardzo ciche belownice/kompaktory przeznaczone do biur, sklepów, aptek itp. lokalizacji.

W 2005 roku ORWAK został nabyty przez norweski koncern Tomra, wiodącego dostawcę zaawansowanych rozwiązań do odzyskiwania i recyklingu odpadów, co było kamieniem milowym w prawie 50-letniej historii ORWAK.

W 2006 roku do asortymentu urządzeń ORWAK dołączyły maszyny Brickman. Rok 2007 to rok kolejnych nowych modeli ORWAK 3210, ORWAK 3410 i ORWAK 3810 z grupy „Silent Family”, czyli cichych pras i belownic. Zastąpiły one klasyczne modele ORWAK 3200, ORWAK 3400 and ORWAK 3800. W 2008 roku wprowadzono model ORWAK 3410 z suwanymi drzwiami oraz wysokowydajną przemysłową belownicę ORWAK 3610, w którym zastosowano opcję autostartu. Model 3610, jako największa i najwydajniejsza belownica, zastąpił swojego prekursora - ORWAK 3600. W 2009 roku rozpoczęto produkcję dwóch bliźniaków - ORWAK 3105 i 3110, które charakteryzuje możliwe mały rozmiar i maksymalna wydajność, jakiej oczekują klienci.

Silent Family - ciche prasy i belownice ORWAK

V dekada: 2010+

W ostatnich latach, ORWAK wprowadził linię szybkich i cicho pracujących belownic, charakteryzujących się nowoczesnym wzornictwem. Ze względu na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych poziom hałasu emitowany przez te modele jest minimalny, zupełnie jak w przypadku zmywarek używanych w gospodarstwach domowych. Cicha praca znacząco przyczynia się do dobrego środowiska pracy dla pracowników, i ma pozytywną rolę, gdy prasa ustawiona jest w miejscach dostępnych publicznie.

Od 2010 roku ORWAK produkuje kolejny model belownic z 50 tonowym naciskiem, ORWAK 3605, który jest alternatywą modelu 3610. W produkcji jest również szereg innych modeli, jak ORWAK 3115, który jest największym kompaktem wśród belownic do odpadów opakowaniowych, produkującym bele z kartonu do 60 kg, z funkcją autostart, możliwością regulacji wysokości beli, krzyżowymi wiązaniami oraz funkcjami prasowania kartonu i folii.

W ofercie jest również wydajny kompaktor ORWAK 4110 z załadunkiem od góry do prasowania odpadów w pojemnikach lub workach. Odbyła się również  premiera modelu ORWAK 1030 i modelu ORWAK TOM z bezdotykową obsługą, niezastąpionego kompaktora dla restauracji, stoisk fast-food, centrów handlowych, stacji benzynowych, lotnisk oraz dworców. W latach 2013-2015 firma ORWAK AB występuje pod nazwą Tomra Compaction AB.

W tej dekadzie wprowadzono również modele belownic ORWAK Power 3320, 3420, 3620 i 3820, które są jeszcze bardziej wydajne, szybsze i łatwiejsze w obsłudze niż jakiekolwiek inne dostępne dziś na rynku. Zastosowano w nich unikalne rozwiązanie – Black Star Technology. Urządzenia te jako jedyne na świecie, mają najwyższy stopień zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności PL d (Performance Level d), zgodnie z normą EN ISO 13849-1, co czyni je światowymi liderami w branży. W 2015 roku Tomra Compaction AB, właściciel marki ORWAK, przeszła do San Sac Group, w której Tomra Compaction powraca do oryginalnej nazwy handlowej – ORWAK – a wraz z nią międzynarodowa sieć dystrybucji i serwisu oraz spółki zależne w Norwegii, Szwecji, Polsce i Japonii.


Znaczenie pras i belownic ORWAK rośnie każdego dnia. W świecie handlu i produkcji, który generuje sporo odpadów, ich prasowanie i belowanie urządzeniami ORWAK staje się nieodzowne na samym początku łańcucha gospodarki odpadami.

Obecnie zakłady produkcyjne ORWAK nadal znajdują się w Szwecji, jednak rozbudowana sieć handlowa i serwisowa zapewnia dostęp do produkowanych rozwiązań aż w ponad 40 krajach w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii, a w Wielkiej Brytanii działa ORWAK Environmental Services (jako część PHS Group).

Od 1971 roku do ponad 40 krajów świata dostarczono ponad 70.000 pras i belownic pod marką ORWAK. Prawie pięćdziesięcioletnie doświadczenie sprawia, że ORWAK jest bardzo dobrze przygotowany na kolejne wyzwania w nadchodzących dekadach.

 

 

 

 

 Olof Robert  Wilhelm Akerberg — założyciel spółki i inicjator marki Orwak

 

Jedna z pierwszych pras - Orwak 5028

 

Od początku praca z urządzeniami Orwak
jest przyjemnością

 

Orwak 5030 Classic z 1971 roku

 


Orwak 5030 Classic z 1971 roku

 

Orwak 5030 Classic

 

Robot spawalniczy. Nasze prasy i belownice są ze stali DOMEX 355, dzięki czemu mają ponad 3-krotnie większą żywotność niż urządzenia innych dostawców.
Elementy konstrukcji wycinane są laserowo, dlatego gotowe maszyny są po prostu idealne.